Gry Nicolas Games Strona nieoficjalna

Nicolas Games i Intoxicate Studio. Duży sukces polskiego wydawnictwa gier.

Nicolas Games kojarzy się głównie z głośną serią Afterfall, jednak przypisać im można o wiele więcej zasług. Dużym osiągnięciem była współpraca z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i wspólne utworzenie kierunków, na których kształciliby się przyszli programiści i graficy – zaplecze dla polskich firm produkujących gry komputerowe.

Początki Nicolas Entertainment nie były kolorowe, ponieważ w tamtym czasie w Polsce panował kryzys, co oznaczało, że każda decyzja musiała być dobrze przemyślana. Założenia firmy podjął się Tomasz Majka (przyszły prezes Nicolas Games) oraz jego znajomi z okresu, kiedy pracował w Onet  i Play It. Ucieleśnienie pomysłu było możliwe dzięki wkładowi finansowemu założycieli. Dumą prezesa było bycie firmą o czysto polskim kapitale, co wielokrotnie podkreślał w wywiadach.

Pierwsze kroki Nicolas Games to gry celujące w konkretnych odbiorców. Zapełniono duże braki w strategiach czasu rzeczywistego, a także wydano Nosferatu – Gniew Malachiego. Odważnym ruchem ekipy był kontrakt na Half-Life 2 – kultowy tytuł od Valve. Zyski z sprzedaży pozwoliły Nicolas Games na obmyślanie kolejnych wydawnictw oraz dały czas na zastanowienie się nad nowym projektem, w którym firma miała ukazać się jako producent. Jednak zanim to nastąpiło, spółka dalej rozwijała sprzedaż i poszerzała listę platform na jakie wydawała gry. W roku 2007 byli jedyną w Polsce firmą, która mogła pochwalić się tak bogatym wyborem gier na platformę Apple.

Rok później, czyli w 2008, spółka przejęła Games Interactive i przekształciła się w Nicolas Games SA oraz otworzyła swoje studio Nicolas Intoxicate (później Intoxicate Studios). Tym samym rozpoczęto prace nad Afterfall, tytułem mającym stać się największą konkurencją dla Wiedźmina. Pomimo rozmachu, seria nie zdołała przebić się przez inne popularne tytuły w tamtym czasie, a Intoxicate Studios zawiesiło działalność. Na szczęście pozostawiło po sobie wiele gier, do których warto regularnie wracać, choćby dla przypomnienia sobie początków polskiego game devu. Oto najciekawsze z nich:

Afterfall: InSanity to pełny tytuł głównej produkcji Nicolas Games. Od dnia premiery (2011) grafika bardzo się zestarzała, jednak gra nadrabia bogatą historią, wieloma wątkami i zgrabnie wplecioną polską kulturą. Akcja tytułu rozgrywa się w alternatywnej przyszłości – świat został zniszczony przez III Wojnę Światową, a ludzkość ukryła się w podziemnych schronach z powodu wysokiego poziomu napromieniowania. Główny bohater, Albert Tokaj, jest odpowiedzialny za zdrowie psychiczne mieszkańców schronu, jednak jego kompetencje zostaną rozszerzone, bo „sielskie” życie zostaje przerwane przez pojawienie się tajemniczego wirusa dziesiątkującego populację.

Kolejnym tytułem z jakim należy kojarzyć Nicolas Games jest Half-Life 2. To właśnie oni rozprowadzili po rodzimych sklepach pudełkową edycję gry. Fani czekali na to wydarzenie od samej premiery, która miała miejsce w 2004 roku. Futurystyczna produkcja w pełni wykorzystuje autorski silnik Valve, a na oklaski zasługuje dopracowana fizyka świata i świetnie zaprojektowana sztuczna inteligencja. Ciekawa fabuła również przyciąga i sprawia, że gra ciągle jest popularna. Jeszcze większą popularnością, szczególnie w rozgrywkach e-sportowych, cieszy się gra Counter-Strike: Global Offensive, która opiera się w pewnym stopniu właśnie na Half-Life 2.

Nosferatu: Gniew Malachiego było jednym z pierwszych tytułów w jakie zainwestowała firma. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, jednak sama gra trzyma się całkiem dobrze i zapewnia niezapomniane doznania, rodem z klasyki survival horrorów. Podczas zabawy kierujemy bohaterem chcącym ocalić swoją rodzinę przed hordami wampirów. Potworom dowodzi tytułowy Nosferatu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć na samym końcu.

Ludzie z Nicolas Games wydawali nie tylko strategie i strzelanki, dysponowali licencjami również na świetne gry przygodowe. Jedną z nich jest Runaway 2: Sen Żółwia. Tytuł zapewnia nietypowe doznania, ponieważ jest karykaturą amerykańskiej popkultury, którą przedstawia w sposób jak najbardziej kiczowaty. Zagadki z jakimi mamy tutaj do czynienia, wymagają poruszenia niemalże wszystkich szarych komórek, a każda z nich okraszona jest dużą ilością specyficznego humoru. Sposób rozgrywki nie różni się od klasycznych przygotówek w typie point & click.

Space Empires V było wydawnictwem na które fani czekali bardzo długo, jednak nie zawiedli się. Gra wprowadza wiele innowacji w porównaniu do poprzedniej części, a interfejs przeprojektowano tak, aby spełniał najnowsze standardy. Największym atutem gry są pełne szczegółów sceny batalistyczne i duża dowolność wyboru frakcji, którą gracz może dowodzić. Ponadto Space Empires V pozwala na pełną ingerencję  poprzez pisanie własnych skryptów i instalowanie modów.

Przygodówek nigdy dość, czego dowodem było wydanie Overlocked: Historia o przemocy. Ten ambitny tytuł we właściwy sposób porusza delikatne tematy. W grze wcielamy się w psychiatrę, który zostaje oddelegowany do zbadania grupy rzezimieszków. Na miejscu okazuje się, że zanik pamięci dotknął wszystkich zatrzymanych. Hipnoza ujawnia także, że lekarz ma dużo więcej wspólnego ze sprawą niż początkowo się wydaje.

Lista gier nie jest długa, dużo więcej przeczytacie o nich na kolejnych podstronach. Warto również rzucić okiem na gry wojenne i symulacje wydawane przez Nicolas Games. Dzięki nim studio zyskało popularność już na samym początku istnienia i zdobyło potrzebne fundusze na rozpoczęcie tworzenia własnych produkcji.